Downov sindrom je genetska motnja. Človeške celice imajo običajno 23 parov kromosomov, torej 46 kromosomov. Nepravilna delitev celic v kromosomu 21, ki se pojavi v nekaterih ali vseh celicah našega telesa, pa povzroči Downov sindrom.
»Konec stereotipom« je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma, ki smo ga obeležili tudi na naši šoli.
Dan smo pričeli poučno, saj smo si zjutraj ogledali predstavo o Lumpiju in Capiju ter čistih zobkih. Nato smo se, oblečeni v modre majice in z modrimi baloni v rokah, odpravili do Občine v naši vasi, kjer sta nas pričakali tajnica in direktorica s pleteno košaro sladkih dobrot.
Spregovorili smo nekaj besed, izpraznili košaro in se nato odpravili proti domu. Ob vhodu v našo šolo smo obesili 23 parov nogavic s posebnostjo v 21. paru, kjer smo speli tri pisane nogavice, delo naših učencev, v trojček.
Popoldne smo v Zasebni glasbeni šoli v samostanu sv. Petra in Pavla na Ptuju otvorili likovno razstavo, v kateri smo povezali moči učenci, učiteljice Zavoda za usposabljanje delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja Dornava in učenci, učitelji omenjeneglasbene šole, s katero nas povezuje bogato prijateljstvo. Vsako leto nas obiščejo in popeljejo v pisan svet glasbe. Čudovit svet umetnosti brez meja. Svet, ki nas povezuje.
V kulturnem programu sta nas pozdravili ravnateljici obeh šol, ga. Lija Franjkovič in ga. Rosanda Sitar. Otvoritev so popestrili mladi glasbeniki in naša učenka Anja Pintarič, ki se je predstavila s pesmico Jaz sem jaz, Z. Majhen. Anja je blestela v svoji vlogi in požela velik aplavz.
Razstavo je predstavila Sara Ferčič, prof. likovne umetnosti in magistrica pomoči z umetnostjo, ki je raznolike »štunfe« poparčkala in jih umestila v kromosomsko verigo. Obdajajoča barvitost v vseh pogledih nas je polnila s ponosom.
Povabimo vas, da si ogledate razstavo in tudi vi doživite drugačnost in hkrati enakost ter sprejetost.
Polona Berlak